12 הבדלים בין בית ספר מונטסורי למסורתי

בתי ספר מונטסורי

מה ההבדל בין בית ספר מונטסורי לבית ספר מסורתי?

הורים רבים בוחנים בית ספר מונטסורי, אך הם אינם בטוחים כיצד שיטת הלמידה של מונטסורי שונה משיטות הלמידה שהם עשויים למצוא בסביבת בית ספר, גן ילדים או מעונות יום. אולי חשוב מכך, הם רוצים לדעת אם וכיצד ההבדלים הללו בגישת מונטסורי יועילו לילדיהם. אז מה מייחד את בית הספר מונטסורי? בתי ספר מונטסורי שונים ממעונות יום, גן ילדים וסוגים אחרים של בתי ספר מסורתיים בהרבה מובנים.

12 דרכים בהן בתי ספר מונטסורי שונים מבתי ספר מסורתיים:

1. כבדו ילדים כיחידים ייחודיים-

ליבת הפילוסופיה של מונטסורי סובבת סביב כבוד תקיף לכל ילד כיחיד, והיכולות הייחודיות שכל אחד מביא לכיתה. בדרך כלל בגיל הגן המסורתי, כל התלמידים צריכים ללמוד מושגים חדשים באותו אופן. שיטת מונטסורי מניחה שילדים לומדים בדרכים שונות. כדי לעזור לכל ילד לממש את הפוטנציאל האישי שלו, בית הספר מונטסורי מתמקד בהתפתחות הילד כולו-חברתי, רגשי, פיזי וקוגניטיבי.

2. טיפוח עצמאות-

כיתות מונטסורי מייחסות חשיבות רבה ללמד ילדים כיצד ללמד את עצמם. עודד את התלמידים להשיג את מלוא הפוטנציאל שלהם בקצב האישי שלהם. בכיתה מסורתית התלמידים עוקבים אחר אותה תכנית לימודים-חלק מהילדים נותרים מאחור, ואחרים לפניהם. בכיתה מונטסורי, התלמידים מאתגרים את עצמם כשהם מוכנים, מטפחים מספיק יכולת עצמאית ועצמאות אישית, ובונים תחושה פנימית של מטרה ומוטיבציה.

3. השתתפו במספר סגנונות למידה-

פילוסופיית מונטסורי מניחה שכל הילדים נולדים חכמים, וסגנון הלמידה של כל ילד הוא ייחודי כמו אישיותו. לאור זאת, כיתת מונטסורי מספקת מגוון סביבות ופעילויות כדי לענות על האינטרסים של כל ילד. זה מבטיח שמילוי צרכיו של כל ילד, כל תלמיד משתתף ומקבל אתגרים והתלמידים מפתחים אסטרטגיות חשיבה גמישות יותר.

4. מורה כמדריך –

שיטת מונטסורי רואה במורים בכיתה חברים משותפים בתהליך הלמידה. ילדים, מורים והסביבה יוצרים משולש למידה. השיעורים מוכנים על ידי המורה, המשמש כמדריך לעידוד עצמאות ותחושת חופש וסדר בתוך גבולות. בסביבה של מונטסורי לא תמצאו מורה שעומד מול הכיתה לתת הרצאה. הם אינם שולטים בכיתה, אלא משמשים כמנחים בתהליך ההתפתחות של הילד.

5. טעויות הן חלק מתהליך הלמידה-

שיטות חינוך מונטסורי מתייחסות לטעויות כחלק מתהליך הלמידה. שלא כמו הסביבה המסורתית בבית הספר שבו שלמות מתגמלת נחשבת בדרך כלל כשיטה הטובה ביותר, בסביבת מונטסורי, טעויות נתפסות כהזדמנויות למידה. המטרה היא לעזור לילדים לזהות ולפתור את הטעויות שלהם בעצמם. לומדים את התלמידים לא להתבייש או להתבייש בטעויות שלהם, אלא לעודד אותם ללמוד בצורה טבעית ואנושית, כולל טעויות ולמידה מהן.

6. ילדים לומדים הכי טוב בסביבה חברתית-

שיטת מונטסורי מזהה את האישיות הטבועה של ילדים. אישים אלה מתפתחים וגדלים בעת אינטראקציה עם אחרים, במיוחד בעת אינטראקציה עם ילדים אחרים. כפי שעושים לעתים קרובות בסביבות בית ספר מסורתיות, לומדים צעירים אינם מנסים לדכא אינטראקציה חברתית בכיתה, אלא מבלים את רוב זמנם בלימוד והתרועויות עם תלמידים אחרים. זה עוזר להם לפתח כישורים בין אישיים ועצמאות.

7. למד בסביבה ייחודית ומעוררת השראה-

סביבת הכיתה מונטסורי נועדה להיות מקום מרתק בו ילדים אוהבים ללמוד. אנשים מאמינים כי כיתה הרמונית, מסודרת ורגועה תעודד למידה. החדרים מלאים באור טבעי וצבעים רכים. החומרים מסודרים על מדפים פתוחים כך שילדים יוכלו להגיע אליהם בקלות. דגש על בחירה אישית, כך שיש פינות שקטות לפרויקטים לימודיים נפרדים, ואזורים גדולים יותר בהם התלמידים יכולים לשתף פעולה בקבוצות.

8. חומרים מקצועיים הממריצים למידה-

בניגוד לבתי ספר מסורתיים שבדרך כלל מסתמכים במידה רבה על ספרי לימוד או חוברות עבודה, בתי ספר מונטסורי משתמשים בסדרה של חומרים וכלים מעולים להפליא לריכוז וסקרנות גבוהים בעולם. בסביבת מונטסורי משתמשים בחומרים מיוחדים שתוכננו במיוחד כדי למשוך את כל חמשת החושים ולעודד את תהליך הלמידה.

9. קורס אינסטינקט ולמידה-

מונטסורי מדגיש את האמונה שילדים רוכשים ידע אינסטינקטיבי באמצעות למידה פעילה. כיתות מסורתיות מדגישות בדרך כלל חינוך המופרד מהישות וזיכרון הלימוד בישיבה על ספר. להיפך, שיטת מונטסורי כוללת חינוך מגולם, הפילוסופיה של קישור בין ספורט ללמידה. למידת מונטסורי הינה ניסיון מעשי וחקירה.

10. בנה תחושה חזקה של קהילה-

בבית ספר מונטסורי, קהילה חזקה היא הליבה של תהליך למידה יעיל. קהילה זו מורכבת מתלמידים, מורים והורים. המטרה היא ליצור רשת חמה ותומכת ככל האפשר. שלא כמו בתי ספר מסורתיים, גני ילדים או תוכניות מעון, סביבת מונטסורי מספקת שיטות למידה לקבוצות גיל מרובות. התלמיד שומר על קשר עם מורה במשך שלוש שנים. זה יכול ליצור קשר חזק בין המורה לילד, בין המורה להורי הילד ובין התלמידים.

11. השראת אהבה לעולם הטבע-

קורסי מונטסורי מאמינים כי אהבה מוקדמת ועמוקה לעולם הטבע היא חלק חשוב בהתפתחותו האישית של הילד. דוקטורט. מונטסורי מאמין שלטבע יש יופי, סדר והרמוניה-את כל התכונות היפות האלה כדאי לחקור לילדים. תלמידי מונטסורי לומדים מהטבע ומהטבע באמצעות קורסים שלא רק עוזרים להעריך את הסביבה, אלא גם עוזרים לפתח מיומנויות מוטוריות ויצירתיות של ילדים.

12. טיפוח האזרחים העולמיים-

מונטסורי מבינים את החשיבות של לאפשר לילדים לשחק תפקיד פעיל בקהילה הגלובלית. בסביבת מונטסורי ילדים לומדים את הערך של כבוד הדדי והבנה עמוקה של תרבויות שונות. דוקטורט. מונטסורי אמר מפורסם כי מניעת מלחמה היא תפקידם של פוליטיקאים, אך "בניית שלום היא תפקיד של אנשי חינוך". בהתחשב באמונה זו כליבת הפילוסופיה של מונטסורי, בית הספר מונטסורי מעודד באופן פעיל את טוב הלב והשלווה של כל ילד.

במידה ואהבתם, יש עוד כתבות כאלה במגזין שלנו, או שאולי תרצו להציץ על פריטים בחנות המונטסורית שלנו עם קישורים לאמזון/אליאקספרס

חוות דעת על המאמר

{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

יצירת קשר

מוסדות לימוד מונטסוריים בישראל

בתי ספר מונטסוריים יסודיים א-ב

רשימת בתי ספר מונטסוריים

בתי ספר מונטסוריים כאן נביא לכם מקבץ בתי ספר בישראל אשר מלמדים בשיטת מונטסורי בית ספר יסודי א׳-ב׳ בתי ספר יסודיים – כיתות א׳-ב׳ בית ספר מונטסורי ג׳-ה׳ בתי ספר יסודיים מונטסוריים כיתות ג׳-ה׳ בתי ספר מונטסוריים בתי ספר יסודיים

גנים מונטסוריים

רשימת גנים מונטסוריים

גנים מונטסוריים הכנו רשימה עדכנית של הגנים מונטסוריים בישראל – אפשר לחפש לפי עיר מגורים, איזור בארץ ועוד! רשימת גנים מונטסוריים גן מונטסורי בישראל הוראות חיפוש גן מונטסורי – ישראל כדי למצוא את הגן המונטסורי המושלם בשביל ילדכם, אנא סמנו ״גנים

דילוג לתוכן